AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Blow off Valve ! BOV

In jos 
AutorMesaj
Silviu
Nou

Numarul mesajelor : 9
Varsta : 26
Localizare : Vulcan
Data de inscriere : 13/01/2009

MesajSubiect: Blow off Valve ! BOV   Mar Feb 17, 2009 9:38 pm

Daca vrei sa montezi un BOV iti trebuie neaparat turbo ?! Luam ca exemplu dacia mea !Very Happy daca motorul este stock unde l-as putea monta ?!Laughing ajutati-ma ca imediat incep reconditionarea/modoficarea masinii si chiar am nevoie de ajutor !Very Happy Smile>-
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
DVirus
VIP
VIP

Numarul mesajelor : 105
Localizare : Brasov(de obicei)
Data de inscriere : 14/01/2009

MesajSubiect: Re: Blow off Valve ! BOV   Mier Feb 18, 2009 1:38 am

Ummm, BOV? :shock: Bov se monteaza pe turbo ca presiunea dintre turbina si admisie sa nu creasca si sa vina inapoi prin turbina. De asemenea din cate stiu eu prin bov se regleaza presiunea care o baga turbina... Presupun ca tu vrei pentru sunet Smile vezi k gasesti fakebov pe cateva siteuri din ro care se monteaza pe evacuare.
Sus In jos
Cris KGS
Don't mess with me!!!

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 68
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 12/01/2009

MesajSubiect: Re: Blow off Valve ! BOV   Mier Feb 18, 2009 9:48 pm

Ma...suntem in Tokio Drift? Laughing
Cred ca e prima Dacie pe care am auzit ca vrea cineva sa pună chestii care ţin de lumea buna a tuningului.
Sa dea domnul sa iţi reuşească!
Bafta
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dacia-rally.forumz.ro
Rasputin
Nou

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 107
Localizare : Bucuresti,Militari-Politehnica
Data de inscriere : 20/01/2009

MesajSubiect: Re: Blow off Valve ! BOV   Vin Feb 27, 2009 4:21 pm

BOV-ul nu regleaza presiunea pe care o baga turbina.
BOV este necesar pe o Dacie care are motor turbo pe ea si la care necesita asa ceva, dar insa fakeBOV= kitsch.

Produs exclusiv pentru motoarele supraalimentate TURBO sau COMPRESOR

CE FACE ACEASTA SUPAPA
Rolul acestei supape, este de a oferii o protectie pasiva turbinei, desi pentru unii aceasta supapa este un accesoriu pur acustic "Need for Speed" . In cele ce urmeaza puteti citii un mic articol despre rolul jucat de renumitele supape BOV.

PRINCIPIUL DE FUNCTIONARE
Turbina introduce aer fortat in camera de ardere in conditiile in care pedala de acceleratie este apasata si in consecinta si clapeta de acceleratie este deschisa. In momentul in care pedala de acceleratie numai este actionata, clapeta de acceleratie se inchide, dar turbina din inertie v-a continua sa se invarta si sa bage aer in continuare.
Aerul se va lovi de clapeta de acceleratie inchisa iar traiectoria lui v-a fi deturnata, el incercand sa se intoarca prin palele elicei de admisie. Astfel palele de admisie ale turbinei vor fi rotite invers fata de palele de pe evacuare, rezultatul fiind aparitia fenomenului de forfecare a palelor. Pentru a evita acest fenomen, se intercaleaza aceasta supapa intre turbina si clapeta de acceleratie, iar in momentul in care clapeta este inchisa aceasta supapa v-a deschide un piston actionat de presiunea acumulata, degajand aerul in atmosfera (BOV, Blow OFF, Supape Atmosferice) sau degajand aerul in admisie (POP OFF, Supape Recirculare).
Sus In jos
DVirus
VIP
VIP

Numarul mesajelor : 105
Localizare : Brasov(de obicei)
Data de inscriere : 14/01/2009

MesajSubiect: Re: Blow off Valve ! BOV   Vin Feb 27, 2009 11:34 pm

Rasputin, compresorul este cu totul altceva si nu are nevoie de bov. Are alt fel de regulator de presiune (in cazul celora mari)
Sus In jos
Rasputin
Nou

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 107
Localizare : Bucuresti,Militari-Politehnica
Data de inscriere : 20/01/2009

MesajSubiect: Re: Blow off Valve ! BOV   Sam Feb 28, 2009 3:16 pm

DVirus a scris:
Rasputin, compresorul este cu totul altceva si nu are nevoie de bov. Are alt fel de regulator de presiune (in cazul celora mari)
Exista si unele compresoare mecanice la care pot fi adaptate si BOV si intercooler. Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Blow off Valve ! BOV   

Sus In jos

Blow off Valve ! BOV
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Dacia :: Zona tehnică-
Mergi direct la: