AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P

In jos 
AutorMesaj
DVirus
VIP
VIP

Numarul mesajelor : 105
Localizare : Brasov(de obicei)
Data de inscriere : 14/01/2009

MesajSubiect: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Sam Feb 07, 2009 3:10 am

De curand m-am apucat la garajul facultatii sa dezmembrez un oltcit(club cred ca e) cu motorul mare de 65cai si carb dublucorp :twisted: .
Urmeaza sa dau motorul si cutia jos de pe el.
Cum am vazut motorul (boxer racit cu aer) m-am gandit la un dnepr mt (pt necunoscatori e o motorcicleta ruseasca, copie dupa un bmw, foarte asemanator cu un ural, care nu mai stiu ce model e, tot copie dupa bmw), mai exact cat de bine ar sta motoru pe un nipru :twisted: .
Azi ne-a rugat profu sa ne gandim la un proiect, si i-am propus instant ideea. In principiu trebuie sa termin cu dezmembratul...

Idei, opinii, etc...

Btw o sa updateze cand mai progresez.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Sam Feb 07, 2009 8:10 am

teai gandit cum faci cu cutia de viteze?....pt ca motoru ti longitudinal si ai nevoie poate de o cutie de pe o motocicleta bmw pt ax cardanic..dar oricum trebuie sa faci la adaptari de te saturi.....
Sus In jos
DVirus
VIP
VIP

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Sam Feb 07, 2009 8:27 am

ma gandeam sa pastrez cutia de pe oltcit si sa blochez diferentialu, si sa iau puterea de pe un pinion montat pe planetara.
Cutia de nipru nu stiu daca suporta 65 cai si nici nu cred ca am cum sa o adaptez sa se potriveasca...
Momentan inca ma gandesc cum sa lungesc cadru sa incapa motoru Razz
Btw chestia cu adaptarile, de asta sunt la ar Razz si ma ajuta profii
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Lun Feb 09, 2009 10:53 pm

Tu constientizezi ce spui ? Scoate un motor de motocicleta afara , si punel langa cel de Olcit , si sa vezi ca e o diferenta mare de marime , eventual daca faci un Harley incape :lol: , dar nici asa
Sus In jos
DVirus
VIP
VIP

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Lun Feb 09, 2009 11:29 pm

cadru se poate lungi OK si oricum tre sa modific rezervorul de pe motorcicleta ca sa incapa carburatoru (si mai multa benzina) Razz

Btw intre timp m-am interesat, oltcitul este modelul 12TRS
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Dum Feb 15, 2009 4:58 pm

Eventual daca faci o moto-limuzina :lol:
Sus In jos
leoboy
VIP
VIP

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 13/01/2009

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Lun Feb 16, 2009 12:32 pm

e misto proiectul dar munca o sa fie.... titanica
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Lun Feb 16, 2009 5:57 pm

Intradevar leoboy
Apropo , baieti , cu proiectul asta , motorul "tragel" cat se poate de mult in spate , sa fie chiar si sub Sa , incat ghidonul sa fie cat mai aproape de "rider" , ca altfel , stai prea incomod , si se pot intampla multe din asta Smile
Sus In jos
DVirus
VIP
VIP

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Lun Feb 16, 2009 6:54 pm

Pozitia se poate modifica din ghidon(niste ape hangers in gen easy rider) Razz motoru nu pot sa il pun prea in spate din cauza carburatorului
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Lun Feb 16, 2009 8:33 pm

Aaa da Smile
In cazul asta , trebuie sa inclini ghidonul mult de tot , si sa faci o suruda ca lumea , ca sa nu te trezesti cu el in mana la o groapa mai zdravana !
Btw
Cand te apuci de treaba ? Very Happy
Sus In jos
DVirus
VIP
VIP

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Mar Feb 17, 2009 12:11 pm

Nu din inclinatia furcii (la asta cred ca te referi) din lungimea ghidonului.

Pai acu tre sa gasesc niste teava de gaz cu cam 2,5 mm de carne pe ea din care sa fac cadru, tre sa fac rost de bani pentru cadru si restul materialelor. Daca se ofera cineva sa imi imprumute 10 mil pana la vara ... :roll:
A da, si de proiectare o sa ma apuc dupa ce termin cu examenele.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Mar Feb 17, 2009 7:41 pm

10 mil si niste flori ? :lol: :lol:
Pai tu degeaba lungesti ghidonul , si il inclini spre "rider" , o sa fie FOARTE nasol la viraje , parca o sa fii cu barca :lol: :lol:
Sus In jos
DVirus
VIP
VIP

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Mier Feb 18, 2009 5:39 am

Nu are treaba ghidonu cu manevrabilitatea OK

Am gasit pe youtube niste americani care au ceva mai bolnav Smile https://www.youtube.com/watch?v=BcZ6r1Vq9Qg

Vazand asta am zis ca o sa incapa lejer motoru Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Mier Feb 18, 2009 8:52 pm

Vai de capul meu :lol:
E chiar tare OK
Sus In jos
Cris KGS
Don't mess with me!!!

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 68
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 12/01/2009

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Mier Feb 18, 2009 9:52 pm

Chiar e tare dar cred ca te ajuta sa mergi cat mai repede către morga!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dacia-rally.forumz.ro
DVirus
VIP
VIP

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Mier Feb 18, 2009 10:07 pm

Macar e mai distractiv decat canceru :lol: :lol: :lol:
Sus In jos
Cris KGS
Don't mess with me!!!

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 68
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 12/01/2009

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   Mier Feb 18, 2009 10:21 pm

DVirus a scris:
Macar e mai distractiv decat canceru :lol: :lol: :lol:
Foarte haios)) a fost criminala faza=))) hahaaahaaa
Ai dreptate:)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dacia-rally.forumz.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P   

Sus In jos

Proiect nou... Nu tocmai o masina, dar contine piese de masina :P
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Auto Diverse :: Maşina mea-
Mergi direct la: